28 Mart 2016 Pazartesi

Statüsel Hitap Biçimleri ve Ekleri

şi (Hanca: )

Bay, Bayan anlamlarına gelir. Aynı konuşma düzeyindeki kişiler tarafından kullanılan en yaygın unvan eklerindendir. Bir parça resmiyet içerir, arkadaşlara karşı kullanılmaz. Kişinin tam adının sonuna 
철수    Kim Çolsu-şi ya da adın sonuna
철수            Çolsu-şi
eklenir. Bu ekin sadece soyadının sonuna eklenirse
김씨   Kim-ssi), kişi karşısındakinden kendini üstün görüyormuş havasında, kabalık olarak algılanır.

Eski zamanlarda bu ek üst tabakadaki insanların alt tabakadakilere hitap şekli iken şu anda aynı düzeyde kişiler arasında kullanılmaktadır.

, Çince, soyadı anlamına gelen karakterinden gelmiştir.

nim

Bir başka saygı unvan ekidir. (nim) genellikle kişilerin meslek unvanlarına eklenir.  Öğretmen kelimesi genelde bu eki içerir:
선생님 (sonsengnim)
Kişilerin meslek unvanları dışında, Tanrı ( 나님) ve büyükanne (할머님) gibi aile fertlerini belirten kelimelere de bu ek getirilir.

선배 (sunbe)

Büyüklere ya da bir meslekte daha deneyimli, kıdemli olan kişilere (kişinin kendisinden genç olabilir) hitaben kullanılır. Daha çok okullarda ve iş yerlerinde duyulur.


후배  hube (後輩)

Astlara hitaben kullanılır. Ancak kişilere doğrudan bu şekilde seslenilmez ve 3. şahıs olarak kullanılır.


gun  /   yang

, evlilik gibi oldukça resmi durumlarda ve sadece erkeğe hitaben kullanılır. , lord anlamına gelen Çince karakter (きみ, kimi) den gelir.

, (, Çince: niang) ekinin kadınlara hitaben kullanılan karşılığıdır. Tam ismin sonuna ya da soyismine eklenir.


선생 sonseng

선생, 先生 genelde ‘öğretmen’  olarak çevrilir ve resmiyet taşıyan ve saygı ifade eden bir ektir. Çincedeki bay ya da daha önce doğan anlamında 先生(せんせい, sensei) ile aynı karaktere sahiptir.

귀하 gwiha

귀하, 貴下 genelde resmi yazşımalarda, mektuplarda görülür ve daha çok bir şirket tarafından müşteriye karşı kullanılır.

각하  gakha
  
각하, 閣下 son derece resmi ortamlarda başkanlara ve hükümdarlara hitaben kullanılır.Statüsel Hitap

Kişi kendisinden daha üst konumda olan birine hitap ederken onun konumunu belirten adlara ve fiillere ekler getirmek zorundadır.  Genelde üst statüdekiler; yaşlı akrabalar, yabancılar, yaşça büyük kişiler, müşteri, öğretmen gibi kişilerdir. Eşit ya da alt statüdekiler küçük kardeşler, öğrenci, müşteri gibi kişilerdir.  

Statüsel hitabın diğer bir şekli belirli unvanların kullanılmasıdır. Bunlar genelde akrabalar içindir.
Saygı eki - (-nim) pek çok akraba adına eklenir. Buna göre bir kişi büyükannesine 할머니 (halmoni) olarak, bir başkasının büyükannesine 할머님 (halmonim) olarak hitap eder.

Yalın Kelime
Statüsel Hitap

할머니 (halmoni)
할머님 (halmonim)
Büyükanne
아버지 (aboji)
아버님 (abonim)
Baba
(hyong)
형님 (hyongnim)
Bir erkeğin abisi
누나 (noona)
누님 (nunim)
Bir erkeğin ablası
오빠 (oppa)
오라버니 (oraboni)
Bir kadının abisi
아들 (adıl)
아드님 (adınim)
Oğul
(ddal)
따님 (ddanim)
Kız


Fiil köklerine bitiş ekinden önce ve sıfatlara -- (-şi-) ya da  -으시- (-ışi-) ekleri eklenerek bir statüsel hitap biçime dönüştürülebilirler. Bu durumda 가다 (gada, "gitmek") fili 가시다 (kaşida) olur. Bazı fiillerin özel statüsel karşılıkları vardır. 

1 yorum:

  1. Hanja ile vermeniz gerçekten çok iyi, korede hanja ve hyangchal bilen insanlar akademik ve profesyonel anlamda öne çikar. Gerçi bu tarz sitelere gelenler genelde k-pop a sarip koreceye heves eden sonra da hangeul'i gorunce anlamayan birakan ergenler oluyor ama... Bende küçük bir ekleme yapayim, 先生 çince okunusu xian sheng'dir, ki sonseng e gerçekten yakin :)

    YanıtlaSil